Pre Algebra: Word Problems – Find Unit Rates Practice
1. (E)
$ 15 \div 6 = 2.50 $ originally for each pencil. If 2.50 is increased by 25 cents, then each pencil will cost 2.75. All together, 10 pencils will now cost $ 10 \times 2.75 = 27.50 $
2. (D)
$ 4.50 \div 6 = 0.75 $ , $ 2.40 \div 6 = 0.40 $
$ 0.75 - 0.40 = 0.35 $
3. (B)
$ 40 \, \text{Hats} \div 5 \, \text{Hats per Package} = 8 \, \text{Packages} $ and $40 \, \text{Hats} \div 8 \, \text{Hats per Package} = 5 \, \text{Packages}$
$ 8 \, \text{Packages} \times 16 \, \text{Dollars} = 128 \, \text{Dollars} $ and $ 5 \, \text{Packages} \times 22 \, \text{Hats per Package} = 110 \, \text{Dollars} $ so the cheaper option will cost you 110 dollars.
4. 86
2 Packages, 3 children, and one child under 2.
$ (30 \times 2) + (8 \times 3) + 2 = 60 + 24 + 2 = 86 $